Archiwum turysty_pl
sylwetka zasłużonego turysty
 
 
< do tyłu  |  strona główna  |  do przodu >
 
Sylwetki - opis szczegółowy
Dzisiaj przypominamy zasłużoną dla gdańskiej i polskiej turystyki sylwetkę Piotra Kryczałło (1923 - 2005), przezwisko 'Piotruś'.
Zmarły 19 czerwca 2005 roku w wieku 82 lat, działacz PTTK, społecznik, od końca II Wojny Światowej do czasu pełni sił, propagator turystyki i krajoznawstwa, przewodnik górski, pieszy, kajakowy, turysta rowerowy i narciarski oraz przodownik (tytuł działacza społecznego w PTTK), działał także w sekcjach marszów na orientację.

Był współzałożycielem, animatorem i prezesem kilku trójmiejskich klubów turystycznych, z których do dzisiaj działają:
'Bąbelki' - klub turystów pieszych i
'Krokusy' - klub turystyki górskiej.

Warto przypomnieć tę sylwetkę...


Rys historyczny:
Piotr Kryczałło urodził się 29 czerwca 1923 roku w Wilnie w rodzinie 'dobrze sytuowanej' polskiego maszynisty PKP. Miał siostrę i czterech braci. Działał w harcerstwie. Tam po raz pierwszy zetknął się z turystyką. W czasie okupacji był w Szarych Szeregach i AK. Ciężko ranny podczas akcji bojowej (był inwalidą wojennym I stopnia) przeszedł do 'podziemnej rezerwy', ale nadal był w konspiracji. Mimo częściowej utraty wzroku (dzięki sfałszowanym papierom, mającym ukryć przed Niemcami prawdziwy powód pobytu w szpitalu), do końca okupacji pracował jako kierowca lotniska w Wilnie. Z powodu inwalidztwa nie został zmobilizowany przez własny oddział w czasie 'akcji burza', oddział ten poniósł ciężkie straty podczas wyzwalania Wilna (ok. 50% stanu). Uniknął aresztowania po zajęciu Wilna przez sowietów. Tak jak wielu innych, zmuszony był ukrywać swoją okupacyjną przeszłość. Po wojnie jako repatriant, po licznych perypetiach, razem z większością swojej najbliższej rodziny, osiadł w zrujnowanym przez Armię Radziecką Gdańsku. Początkowo kierowca, odszedł z pracy, gdy po niegroźnym wypadku w pracy wyszło na jaw, że nie widzi na jedno oko, potem był min. kierownikiem w 'Ruchu', Ośrodka Wypoczynkowego w Jastarni, był pracownikiem etatowym PTTK, w Przedsiębiorstwie Transportowców i Drogowców w Gdańsku i pracował w Związkach Zawodowych Transportowców i Drogowców, zajmował się min. organizowaniem wczasów pracowniczych. W roku 1980, tak jak niemal wszyscy gdańszczanie, z entuzjazmem popierał Solidarność. Znajomi opowiadają, że w stanie wojennym tak głośno słuchał Radia Wolnej Europy i innych patriotycznych rozgłośni, że słychać je było nawet na ulicy. Przeszedł na emeryturę w 1982 r. Był trzykrotnie żonaty, ma dwóch synów i dwie córki.

Nawet w trudnych czasach nie bał się swoich patriotycznych poglądów. Pamięć wojennej hekatomby spowodowała, że z rezerwą odnosił się do religijności, ale był jej jednocześnie życzliwy (np. 'wyciągał' od 'towarzyszy' zezwolenia na prowadzenie wycieczek przez księży, wtedy, gdy to wymagało zezwoleń), bardzo rzadko opowiadał o wojnie.


Turysta:
Przez cały ten czas organizował wycieczki dla pracowników i osób niezrzeszonych. Współtworzył komórki PTTK, w którym działał od 1951 roku, czyli praktycznie od jego powojennych początków istnienia. Miał wielką charyzmę w wśród działaczy, to o nim, jeszcze za jego życia (jedyny taki przypadek), ułożono śpiewaną do dziś pieśń marszową. Był, jak to powiedział prezes KTP "Bąbelki" Ryszard Betcher, ...turystą z krwi i kości, a nie tylko zza biurka...

Uprawnienia przewodnika górskiego na wszystkie góry polskie, słowackie i czeskie zdobył w 1959 roku, w tym samym roku zdobył analogiczne uprawnienia w turystyce pieszej (tzw. biała blacha), a w kajakowej w 1972, Przodownikiem Imprez na Orientację został w 1981 roku. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Okręgu PTTK w Gdańsku, był członkiem Zespołu Weryfikacyjnego Odznaki Turystyki Pieszej, Członkiem Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Członkiem Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, Sekretarzem Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Okręgu w Gdańsku, a w Zarządzie Oddziału Gdańskiego PTTK w latach 1961- 1965 pełnił funkcję sekretarza Zarządu Oddziału, działał w Komisji Narciarskiej, Studium Aktywnego Wypoczynku i jako Organizator Turystyki WKZZ PTTK, był także Strażnikiem Ochrony Przyrody i Społecznym Opiekunem Zabytków.

W latach 1957 - 1959 prezesował Kołu PTTK "Jaskółka" w Gdyni, w latach 1958 - 1960 był prezesem Koła PTTK "Ruch" w Gdańsku, w 1959 roku razem z przyjaciółmi założył Klub Turystów Pieszych "Bąbelki" i był jego pierwszym prezesem do roku 1963. Założył Klub "Krokusy".

'Bąbelki' - klub turystów pieszych > więcej
był jego organizatorem i prezesem od początku, tj. od 3 listopada 1959 do 3 marca 1963 roku, miał legitymację nr 1 (potem wznowiono mu ją z nr-em 72), od 11 marca 1980 jest jego 'honorowym członkiem'
aktualnie klub jest także bardzo aktywny, odmłodzony i posiada wiele sekcji (pieszą, rowerową, kajakową i inne)
strona www: www.babelki.pl
 
'Krokusy' - klub turystyczny, sekcje: 'górska' i 'piesza' > więcej


Szkolił działaczy i przewodników... Przede wszystkim jednak z pasją stale zwiedzał i wędrował po Polsce z grupami młodych ludzi i z coraz szerszym gronem przyjaciół. Wędrował głównie pieszo po nizinach, górach, pływał kajakami, jeździł rowerem i na nartach. Aktywny niezależnie od sezonu i pogody. Zdobył wszystkie możliwe uprawnienia jako przewodnik i po kilka razy odznaki, zarówno zwykłe turystyczne, za wytrwałość, jak i honorowe w każdej turystycznej kategorii. Zarażał entuzjazmem, energią i wytrwałością. Wiedzą turystyczną, kulturową i historyczną o zwiedzanych terenach dzielił się z innymi. Wychował kilka pokoleń turystycznych działaczy.

Został za zasługi odznaczony licznymi dyplomami i orderami.


Choroba:
Do 70 roku życia chodził na trudne i wymagające ogromnego wysiłku trasy. Niestety potem zaniemógł, przez wiele lat troskliwie opiekowała się nim żona Elżbieta, zmarł po ciężkiej chorobie w swoim domu w Gdańsku w niedzielę rano 19 czerwca 2005 roku... Na szlak już z nami 'Piotruś' nie wyjdzie...


Oddajemy hołd naszemu kochanemu 'przewodnikowi'.


> dokumenty, odznaki, medale
> fragmenty z pamięci
> galeria zdjęć
> pożegnanie Piotra Kryczałło

Archiwum
Piotr Kryczałło, nasz patron...

 
Kontakt
Redakcja: turysta_pl@op.pl

Jeśli wiesz coś więcej niż my na poruszane tematy, napisz do nas.
 
webmaster: lkry@wp.pl